MEREREIS - ABRUKA SAAR

Abruka saar on unikaalse loodusega: siin on haruldased sõnajalad ja Euroopa vihmamets. Vaatamisväärsuseks on ainulaadne vana veski, rändrahnud ja palju muud põnevat. Soovi korral organiseerime toitlustuse kohvikus või Innu Talus lisatasu eest kohapeal.

SEA TRIP TO ISLAND ABRUKA

Island Abruka has a unique nature with rare ferns and European rainforest. There are many attractions, for example, unique old mill, giant bowlders etc. If wanted, catering at the coffee shop or in Inny Farm can be arranged for extra charge on the spot.

Foto: visitestonia.com

Foto: visitestonia.com

HÜLGEVAATLUS

Hülged on sõbralikud ja uudishimulikud mereloomad, kes ise otsivad teiega tutvust. Julgematel võimalus ujuda või sukelduda koos hüljestega! Vaatluskohaks on Kirjurahu, mis on Abruka kõrvalsaar. Sama reisi käigus on võimalik külastada ka Abruka saart. Kaasa kindlasti fotoaparaat!

SEAL SAFARI

Seals are friendly and curious sea animals that are looking for contact with you. Brave ones can swim or dive with the seals! The viewing point is on the Kirjurahnu, next to the island Abruka. Durin the trip you can also visit the island of Abruka. Make sure you have camera with you!

SUKELDUMINE

Võimalik minna sukelduma põnevatesse kohtadesse ja tutvuda vetesügavustes olevate objektidega. Siin leiate video lennukivrakist IL-2.

DIVING

You can come and enjoy diving in deep sea where you can find interesting objects which have been there long-long time. Here you can find video about plain wreck IL-2 in Gulf Riga.